Results

Jan 7th / 8th Next Generation International Track Meeting Apeldoorn Netherlands

8th Team Pursuit  Wales Gwenno Hughes

 

Jan 8th British National Junior Cyclo Cross Championships Bradford

2nd Sophie Thackray

 

Jan 9th ACT Track Meeting

1st Elimination Race Mads Scott

1st Course de Prime Race Mads Scott

3rd Points Race Mads Scott

2nd Scratch Race Mads Scott

3rd Elimination Race Jane Hellewell

 

Jan 16th ACT Track Meeting

1st Scratch Race Mads Scott

1st Elimination Race Mads Scott

1st Course de Prime Mads Scott

1st Team Pursuit Challenge NCC Group-Kuota-Torelli Mads Scott, Alice Sharpe, Steph Mottram

2nd Points Race Mads Scott

3rd Course de Prime Alice Sharpe

3rd Elimination Race Alice Sharpe

 

Jan 23rd ACT Track Meeting

2nd Course de Prime Alice Sharpe

3rd Points Race Alice Sharpe

 

Jan 30th ACT Track Meeting

3rd Points Race Steph Mottram

 

Feb 6th ACT Track Meeting

1st Scratch Race Alice Sharpe

2nd Scratch Race Mads Scott

2nd Course de Prime Alice Sharpe

3rd Course de Prime Steph Mottram

3rd Elimination Race Mads Scott

1st Points Race Steph Mottram

 

Feb 13th ACT Track Meeting

1st Scratch Race Alice Sharpe

2nd Course de Prime Steph Mottram

3rd Course de Prime Alice Sharpe

2nd Elimination Race Alice Sharpe

2nd Points Race Alice Sharpe

3rd Points Race Steph Mottram

 

Feb 27th ACT Track Meeting

1st Course de Primes Steph Mottram

1st Points Race Steph Mottram

 

March 4th  Eddie Soens Memorial Aintree Liverpool

4th Alice Sharpe

 

March 5th Duncan Sparrow Road Race

8th Alice Sharpe

 

March 6th ACT Track Meeting

3rd Scratch Race Alice Sharpe

2nd Course de Prime Alice Sharpe

2nd Elimination Race Steph Mottram

3rd Elimination Race Alice Sharpe

1st  Points Race Alice Sharpe

2nd Points Race Steph Mottram

1st Team Pursuit Challenge NCC Group-Kuota-Torelli Alice Sharpe, Steph Mottram, Jane Hellewell

 

March 11th Pendle Forest cc (hilly)(l&l spoco)

1st   Steph Mottram

 

March 13th  ACT TRACK Meeting

1st Invitation Sprint Autumn Collins

3rd Scratch Race Alice Sharpe

3rd Course de Primes Steph Mottram

3rd Points Race Alice Sharpe

 

March 18th  West Pennine Hilly TT

1st Steph  Mottram

7th Mads Scott

 

March 18th Lancaster University Spring Criterium

2nd Rhiannon Gornall

 

March 18th York Circuit Races

9th Jane Hellewell

 

Capernwray Road Race

1st Junior Sophie Thackray

 

Gwent Wevelgem Junior Nations Cup UCI

37th Gwenno Hughes

51st Sophie Thackray

 

TOUR TA MALTA

 

Tour ta Malta Stage 1 Prologue TT

3rd  Steph Mottram

5th  Alice Sharpe

8th  Mads Scott

15th Karolien Liesens

 

 

Tour ta Malta Stage 2 Road Race

1st Alice Sharpe

4th Steph Mottram

6th Mads Scott

22nd Karolien Liesens

 

 

Tour ta Malta Stage 3 Road Race

1st Alice Sharpe

3rd Steph Mottram

10th Mads Scott

20th Karolien Liesens

 

 

Tour ta Malta Stage 4 Road Race

1st Alice Sharpe

2nd Steph Mottram

7th Mads Scott

 

 

Overall General Classification

2nd Steph Mottram

3rd Alice Sharpe

9th Mads Scott

 

Tameside Crit week 2

4th Jane Hellewell

 

April 15th Buxton Mountain Time Trial

1st Junior Rhiannon Gornall

 

Dolan Bikes Litherland Circuit League

1st Mads Scott

3rd Jane Hellewell

 

Omloop van Borsele Time Trial

6th Eileen Burns

 

Omloop van Borsele UCI 1.1 Road Race

17th Alice Sharpe

66th Steph Mottram

 

Rob Wilmott Road Race

1st Mads Scott

 

May 28th Litherland Crits

1st Mads Scott

 

29th May  TOUR DE YORKSHIRE UCI 1.1

37th Alice Sharpe

67th Steph Mottram

80th Mads Scott

81st Gwenno Hughes

83rd Sophie Thackray

 

Shrewsbury Crits

2nd Lauren Creamer

 

BDCA 10TT

1st Lauren Creamer

 

Womens National Series Lincoln Grand Prix

8th Alice Sharpe

6th Team Classicfication

 

Screentek International Youth Tour

Prologue

9th Kim Baptista

11th Rhiannon Gornall

13th Gwenno Hughes

 

Stage 2

3rd Kim Baptista

11th Rhiannon Gornall

28th Gwenno Hughes

 

Stage 3

Kim Baptista 4th

24th Rhiannon Gornall

41st Gwenno Hughes

 

Overall

2nd Kim Baptista

10th Rhiannon Gornall

34th Gwenno Hughes

 

 

4th June Duane Delaney Track Meeting Ireland

1st Scratch Race Autumn Collins

1st TT Autumn Collins

1st Devil Autumn Collins

1st Sprint  Autumn Collins

1st Overall Women Autumn Collins

1st Overall Men and Women`s joint event Autumn Collins

 

8th /9th June Home Valley 2 Day

Stage 1

2nd  Lauren Creamer

9th Sophie Thackray

11th Steph Mottram

13th Mads Scott

19th Rhiannon Gornall

 

Stage 2 TT

2nd Lauren Creamer

3rd Steph Mottram

13th Sophie Thackray

15th Rhiannon Gornall

24th Mads Scott

 

Stage 3

5th Lauren Creamer

6th Steph Mottram

9th Sophie Thackray

 

Overall

2nd Lauren Creamer

3rd Steph Mottram

9th Sophie Thackray

2nd Junior Overall Sophie Thackray

 

Birkenhead Crits

1st Mads Scott

Irish National Time Trial Championship

4 th Lauren Creamer

 

Irish National Road Race Championship

2nd Lauren Creamer

 

Dublin International Grand Prix Sprint Competition

3rd Autumn Collins